شعار سال
شنبه 29 اردیبهشت 1403

با توجه به تاثیر مسابقات جهانی مهارت در ارتقاء سطح مهارتهای فنی کارگران و صنعتگران جوان کشورهای عضو سازمان IVTO و ارائه گزارش در خصوص مسابقات فوق در سال 1349 به بالاترین مقام وقت کشور، دستور تشکیل کمیته ملی مسابقات مهارت فنی صادر شد. در اجرای این فرمان، کوشش وزارت کار وامور اجتماعی معطوف به این گردید که نخستین دوره مسابقات مهارت فنی را بین کارگران ماهر و متخصص جوان کشور در سال 1350 برگزار نماید، بدینجهت اساسنامه کمیته ملی مسابقات مهارت فنی تهیه و در خرداد سال 1350 به تصویب رسید. پس از تصویب اساسنامه، مسابقات مهارت فنی به صورت سالانه تا سال 1357 بین علاقه مندان مسابقات برگزار گردید. پس از عضویت مجدد ایران در سازمان بین المللی آموزش های حرفه ای، سازمان آموزش فنی و حرفه ای به عنوان متولی امر آموزشهای حرفه ای و به منظور ارتقاء سطح مهارتی جوانان، برگزاری مسابقات ملی مهارت را به صورت سالانه آغاز نمود. این مسابقات در سه مرحله شهرستانی، استانی و ملی برگزار شده و در مرحله ملی از استانها در هر رشته یک نفر (در صورت کسب حد نصاب) می توانند در مسابقات شرکت نمایند.

مسابقات آزاد مهارت ایران به‌عنوان مجموعه رویدادهای مهارتی رقابت محور وابسته به مشارکت ذی‌نفعان در دو سطح ملی و بین‌المللی برگزار می‌گردد. این نوع مسابقات فاقد محدودیت سنی، محدودیت رشته‌ای و محدودیت زمانی برگزاری بوده و باهدف ارتقای کیفیت ارائه خدمات و ترویج فرهنگ کار و مهارت‌آموزی با حمایت ذی‌نفعان برگزار می‌گردد.

نوجوانان 13-15 ساله به‌عنوان گروه سنی هدف این رویداد، انتخاب‌شده‌اند. این رویداد سالانه و شامل 12 رشته می‌باشد. مرجع انتخاب رشته در این رویداد، رشته‌های مسابقات ملی مهارت بوده لیکن سطح مسابقات در حد نوجوانان طراحی‌شده است. هدف این رویداد، فرصت سازی و معرفی مسابقات مهارت برای نوجوانان (متوسطه اول) در حوزه مهارت‌های فنی و حرفه‌ای است تا ضمن ارتقای سطح انگیزه و علاقه در گروه هدف، زمینه‌ساز هدایت شغلی آن‌ها را فراهم آورد.

سایر پیوندها
تنظیمات قالب
گفتگو انلاین

سامانه ی گفتگوی آنلاین